Czym jest uzależnienie od narkotyków?

Czym jest uzależnienie od narkotyków?

Wiele osób nie rozumie, dlaczego i jak inni ludzie uzależniają się od narkotyków. Mogą oni błędnie myśleć, że tym, którzy używają narkotyków, brakuje zasad moralnych lub siły woli i że mogą zaprzestać używania narkotyków po prostu wybierając. W rzeczywistości uzależnienie od narkotyków jest złożoną chorobą, a rzucenie z nałogu zwykle wymaga więcej niż tylko dobrych chęci lub silnej woli. Narkotyki zmieniają mózg w sposób, który utrudnia rzucenie palenia, nawet tym, którzy tego chcą. Na szczęście, naukowcy wiedzą więcej niż kiedykolwiek o tym, jak narkotyki wpływają na mózg i znaleźli sposoby leczenia, które mogą pomóc ludziom wyjść z narkomanii i prowadzić produktywne życie.

Co to jest uzależnienie od narkotyków?

Uzależnienie jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się poszukiwaniem i zażywaniem narkotyków, która mimo szkodliwych skutków jest przymusowa lub trudna do opanowania. Początkowa decyzja o przyjmowaniu narkotyków jest dobrowolna dla większości ludzi, ale wielokrotne zażywanie narkotyków może prowadzić do zmian w mózgu, które kwestionują samokontrolę osoby uzależnionej i zakłócają jej zdolność do opierania się intensywnym naciskom na przyjmowanie narkotyków. Te zmiany w mózgu mogą być trwałe, dlatego też narkomania jest uważana za chorobę „nawracającą” – osoby wracające do zdrowia po zaburzeniach związanych z używaniem narkotyków są narażone na zwiększone ryzyko powrotu do używania narkotyków nawet po latach ich nieużywania.

Nawrót choroby jest częsty, ale nawrót choroby nie oznacza, że leczenie nie działa. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń przewlekłych, leczenie powinno być kontynuowane i dostosowane do reakcji pacjenta. Plany leczenia powinny być często przeglądane i modyfikowane w celu dostosowania ich do zmieniających się potrzeb pacjenta.

Co się dzieje z mózgiem, gdy człowiek bierze narkotyki?

Większość leków wpływa na „obwód nagrody” mózgu, powodując euforię i zalewając go dopaminą z posłańcem chemicznym. Prawidłowo działający system nagradzania motywuje człowieka do powtarzania zachowań potrzebnych do rozwoju, takich jak jedzenie i spędzanie czasu z bliskimi. Skok dopaminy w obwodzie nagrody powoduje wzmocnienie przyjemnych, ale niezdrowych zachowań, takich jak branie narkotyków, co prowadzi ludzi do powtarzania zachowań w kółko.

W miarę jak człowiek nadal używa narkotyków, mózg adaptuje się, zmniejszając zdolność komórek w obwodzie nagrody do reagowania na nie. Zmniejsza to haj, który dana osoba odczuwa w porównaniu z hajem, który odczuwała przy pierwszym zażyciu leku – efekt znany jako tolerancja. Mogą oni brać więcej leku, aby spróbować osiągnąć ten sam haj. Te adaptacje mózgu często prowadzą do tego, że dana osoba staje się coraz mniej zdolna do czerpania przyjemności z innych rzeczy, które kiedyś jej się podobały, takich jak jedzenie, seks czy aktywność społeczna.

Długoterminowe stosowanie powoduje również zmiany w innych mózgowych układów i obwodów chemicznych, wpływając na funkcje, które obejmują:

  • Nauka
  • Wzrok
  • Podejmowanie decyzji
  • stres
  • Pamięć
  • Zachowanie

Pomimo świadomości tych szkodliwych skutków, wiele osób używających narkotyków nadal je bierze, co jest naturą uzależnienia.

http://stopnarkomanii.pl/

Previous Bezpieczne meble dla dziecka
Next Wyposażenie warsztatu samochodowego

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Kilka sposobów na pozbycie się złych nawyków żywieniowych na zawsze

Jeśli jesteś przyzwyczajony do życia na hamburgerach, pizzy, frytkach i kebabach, ale chcesz schudnąć, poprawić samopoczucie i pozbyć się poczucia winy, masz szansę wszystko zmienić bez diety i całkowitej rezygnacji

Life&Style 0 Comments

Jakie są metody leczenia uzależnień?

Zaburzenia uzależniające to grupa zaburzeń, które mogą powodować szkody fizyczne i psychiczne. Otrzymanie leczenia jest niezbędne do przerwania cyklu uzależnienia. Jednakże, jako choroba przewlekła, uzależnienie jest trudne do leczenia i

Life&Style 0 Comments

Co roku polska rodzina wyrzuca żywność o wartości 2 tys. zł

Czteroosobowa rodzina w skali roku wyrzuca do kosza żywność wartą nawet 2 tys. zł – podkreślają przedstawiciele Federacji Polskich Banków Żywności. Aby temu zapobiec, trzeba m.in. racjonalnie planować zakupy. Wystarczy raz

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź