Jakie są metody leczenia uzależnień?

Jakie są metody leczenia uzależnień?

Zaburzenia uzależniające to grupa zaburzeń, które mogą powodować szkody fizyczne i psychiczne. Otrzymanie leczenia jest niezbędne do przerwania cyklu uzależnienia.

Jednakże, jako choroba przewlekła, uzależnienie jest trudne do leczenia i wymaga stałej opieki.

Pierwsze kroki

Pierwszym krokiem w kierunku powrotu do zdrowia jest uznanie, że używanie substancji stało się problemem w życiu człowieka, który zakłóca jakość jego życia. Może to wynikać z upośledzenia w szkole, w pracy, w celach społecznych, rekreacyjnych lub innych ważnych obszarach funkcjonowania.

Gdy dana osoba rozpozna negatywny wpływ danej substancji na jej życie, dostępna jest szeroka gama możliwości leczenia.

Osoba z zaburzeniami uzależniającymi wymaga dostępu do leczenia. Dla większości osób leczenie może trwać do końca życia. Będą oni musieli powstrzymać się od stosowania substancji przez całe życie, co może być trudne. Plany leczenia często się zmienia w zależności od potrzeb pacjenta.

Możliwości leczenia uzależnień zależą od kilku czynników, w tym rodzaju zaburzeń uzależniających, długości i intensywności stosowania oraz ich wpływu na jednostkę. Lekarz będzie również leczyć lub kierować do leczenia wszelkie fizyczne powikłania, które się rozwinęły, takie jak choroby wątroby u osoby z zaburzeniami używania alkoholu lub problemy z oddychaniem u osób uzależnionych od substancji, które były palone.

Dostępnych jest kilka opcji leczenia, a większość osób doświadczających uzależnienia otrzyma kombinację różnych podejść. Żadna z metod leczenia osób uzależnionych nie sprawdza się w przypadku każdej osoby.

Wspólne interwencje mogą obejmować połączenie programów stacjonarnych i ambulatoryjnych, poradnictwa psychologicznego, grup samopomocy i leków.

Detoksykacja

Detoksykacja jest zazwyczaj pierwszym krokiem w leczeniu. Polega on na usunięciu substancji z organizmu i ograniczeniu reakcji odstawczych.

Jeśli dana osoba jest uzależniona od więcej niż jednej substancji, często będzie potrzebowała leków w celu zmniejszenia objawów podstawieniowych dla każdego z nich.

W 2017 r. dostępne stało się elektroniczne urządzenie o nazwie NSS-2 Bridge w celu ograniczenia wycofywania opiatów. Urządzenie to znajduje się za uchem i emituje impulsy elektryczne, które wyzwalają pewne nerwy, mogące łagodzić objawy odstawienia opioidów.

Doradztwo i terapie behawioralne

Jest to najczęstsza forma leczenia po detoksykacji.

Terapia może odbywać się indywidualnie, grupowo lub rodzinnie, w zależności od potrzeb danej osoby. Zazwyczaj jest ona intensywna na początku leczenia, a liczba sesji stopniowo zmniejsza się w miarę poprawy objawów.

Różne rodzaje terapii obejmują:

  • terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga ludziom rozpoznać i zmienić sposób myślenia, który ma związek z używaniem substancji.
  • wielowymiarowa terapia rodzinna, mająca na celu poprawę funkcjonowania rodziny wokół nastolatka lub nastolatka z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji
  • wywiady motywacyjne, które maksymalizują indywidualną chęć do zmiany i dostosowania się do zachowań
  • zachęty motywacyjne zachęcające do abstynencji poprzez pozytywne wzmocnienie

Poradnictwo dla osób uzależnionych ma na celu pomoc w zmianie zachowań i postaw związanych z używaniem danej substancji, a także wzmocnienie umiejętności życiowych i wsparcie innych metod leczenia.

W 2017 r. amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdził pierwszą w historii aplikację mobilną, reSET®, jako skuteczną w leczeniu ambulatoryjnym marihuany, kokainy, alkoholu i zaburzeń w stosowaniu stymulantów.

Niektóre formy leczenia uzależnień, oprócz zachowań charakterystycznych dla uzależnienia, koncentrują się na podstawowej przyczynie uzależnień.

Grupy samopomocowe

Mogą one pomóc w odzyskaniu jednostki spotkać innych z tym samym zaburzeniem uzależniającym, które często zwiększa motywację i zmniejsza poczucie izolacji. Mogą one również służyć jako użyteczne źródło edukacji, społeczności i informacji.

Przykłady to Anonimowi Alkoholicy (AA) i Anonimowi Narkomani  (AN).

Osoby, które zmagają się z innymi rodzajami uzależnień, mogą dowiedzieć się o grupach samopomocy w swojej społeczności, szukając informacji w Internecie lub prosząc o nie lekarza lub pielęgniarkę.

Leki

Osoba może przyjmować leki w sposób ciągły w trakcie rekonwalescencji po przebytym zaburzeniu związanym z substancją i związanych z nim powikłaniach.

Jednak ludzie najczęściej stosują leki podczas detoksykacji, aby opanować objawy odstawienia. Leki będą się różnić w zależności od substancji, od której dana osoba jest uzależniona.

Długotrwałe stosowanie leków pomaga w zmniejszeniu łaknienia i zapobiega nawrotom lub powrotowi do używania substancji po wyzdrowieniu z uzależnienia.

Leki nie są samodzielnym leczeniem uzależnień i powinny towarzyszyć innym metodom postępowania, takim jak psychoterapia.

Uzależnienie od następujących substancji wymaga stosowania określonych leków

Start

Zaburzenia związane z substancjami są przewlekłymi, złożonymi chorobami, które wymagają długotrwałego, intensywnego leczenia. Rodzaj substancji i stopień uzależnienia determinują przebieg leczenia.

Leczenie często rozpoczyna się od detoksykacji, stosując leki zmniejszające objawy odstawienia, podczas gdy dana substancja opuszcza system.

Różne rodzaje terapii behawioralnej i poradnictwa mogą również wspierać leczenie, pomagając w dekonstrukcji pewnych zachowań i okoliczności związanych z używaniem narkotyków.

Osoba fizyczna bierze czasem udział w 6-12-miesięcznym programie rehabilitacyjnym w specjalnym ośrodku. Następnie może mieszkać w nadzorowanym mieszkaniu, a następnie przejść do zarządzania finansami i znalezienia zatrudnienia.

Niektóre leki mogą również służyć do leczenia przedłużających się objawów podstawieniowych i wspomagać trzeźwość u niektórych osób.

Po więcej wiedzy na temat metod leczenia uzależnień wejdź na http://abcuzaleznien.pl/

Previous Organizacja pokoju dziecięcego
Next Wskazówki i trendy dotyczące edycji zdjęć

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Coraz więcej Polaków choruje na nowotwory skóry

Nowotwory skóry są coraz częstsze i dotykają coraz młodsze osoby. Rocznie na czerniaka zapada ok. 3,5 tys. Polaków, czyli trzykrotnie więcej niż 20 lat temu, natomiast na raka podstawnokomórkowego ok. 8,5

Life&Style 0 Comments

Polacy szukają śniadaniowych nowości

93 proc. Polaków regularnie spożywa śniadanie – wynika z badania „Od jedzenia humor się zmienia” przygotowanego przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia. Coraz częściej są to zdrowe, pełne wartości odżywczych posiłki. Ponieważ

Life&Style 0 Comments

Co to jest Coworking Space?

Ogólnie rzecz biorąc, definicja „coworkingu” jest taka, że ludzie gromadzą się w neutralnej przestrzeni, aby pracować niezależnie nad różnymi projektami lub w grupach nad tymi samymi projektami. Jest ona inna

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź