NORT – czym jest i kiedy jest przydatny?

NORT – czym jest i kiedy jest przydatny?

Prawo dziedziczenia i sprawy związane z realizowaniem testamentów to istotna część pracy każdego notariusza. Sprawy te często nie należą do łatwych, szczególnie jeśli w grę wchodzą rozbieżne interesy różnych ludzi. Istnieją jednak specjalne narzędzia, które pozwalają na znacznie łatwiejsze rozwiązywanie tego typu spraw. Jednym z nich jest NORT, czyli Notarialny Rejestr Testamentów. Dzięki niemu można uniknąć wielu problemów oraz nieporozumień przy realizowaniu testamentów. Więcej na portalnotariusza.pl.

Rejestr testamentów

NORT jest rejestrem, do którego trafiają testamenty z całego kraju. Znajdują się w nim przede wszystkim testamenty posiadające status dokumentu notarialnego. Mogą jednak trafić tam również testamenty spisane ręcznie przy udziale notariusza. To właśnie notariusz ma obowiązek wprowadzenia do rejestru przekazywanych mu testamentów.

Korzystanie z NORT

Dostęp do testamentu zamieszczonego w rejestrze staje się możliwy dopiero po stwierdzeniu zgonu autora testamentu. Bardzo istotne jest to, że wcześniej żaden z potencjalnych spadkobierców nie ma wglądu do informacji zamieszczonych w danym testamencie.

Korzystanie z NORT rozwiązuje wiele problemów, które bywają obecne przy sprawach związanych z dziedziczeniem. Eliminuje to przede wszystkim wszelkie potencjalne nieścisłości dotyczące tego, kto dokładnie jest spadkobiercą. Niekiedy spadkobierca pojawia się całkiem później, już po przeprowadzeniu wszystkich czynności prawnych. Nie trzeba chyba mówić, że takie sytuacje są dla samego notariusza bardzo trudne. Dzięki wprowadzeniu wcześniej testamentu do rejestru można uniknąć wszystkich tego typu niejasności.

Testament w NORT

Istnieją oczywiście stosowne reguły określające, jakie konkretnie informacje na temat danego testamentu muszą znaleźć się razem z nim w rejestrze. Każdy testament wprowadzany do rejestru otrzymuje przede wszystkim numer porządkowy. Inne podstawowe dane to data sporządzenia testamentu jak i dokonania wpisu do rejestru. Potrzebne są również podstawowe dane osobowe autora testamentu – przede wszystkim imię, nazwisko oraz PESEL. Wpis musi obejmować także dane notariusza który go dokonuje oraz adres jego siedziby.

Testament u notariusza

Sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego, potwierdzonego przez posiadającego stosowne kwalifikacje notariusza to gwarancja tego, że spadek trafi w ręce powołanych do tego ludzi. Skorzystanie z takiej możliwości jest zatem przejawem dużego rozsądku i myślenia o przyszłości nawet z perspektywą swojego odejścia z tego świata.

Dzięki rejestrowi testamentów wszystkie sprawy spadkowe są obecnie rozwiązywanie o wiele szybciej. W tym przypadku nie może być żadnych wątpliwości co do tego, komu dokładnie należy się jaka część majątku zmarłego. Po umieszczeniu testamentu w rejestrze, żadna jego część nie jest już zmieniana. Jest to zatem wielka wygoda nie tylko dla klientów, ale również notariuszy.

NORT prowadzony jest przez Krajową Izbę Notarialną. Instytucja ta daje gwarancję, że rejestr jest w pełni bezpieczny i zarządzany faktycznie rzetelnie.

Artykuł powstał we współpracy z kancelaria-wieczorek.pl.

Previous Swetry na zimowe wieczory
Next Jakie artykuły biurowe warto mieć w firmie?

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

O drukowaniu kalendarzy słów kilka

Koniec listopada i początek grudnia to czas, gdy bardzo dobrze sprzedają się kalendarze na nowy rok. W sklepach pojawiają się więc różne rodzaje kalendarzy. We współczesnym świecie kalendarz pełni znacznie

Strefa Biznesu 0 Comments

Jak działają agencje rekrutacyjne?

Najczęstszym błędnym przekonaniem na temat agencji rekrutacyjnych jest pomysł, że agencje rekrutacyjne znajdują dla Ciebie pracę. W większości przypadków, agencje rekrutacyjne nie znajdują pracy dla ludzi, a raczej znajdują ludzi

Strefa Biznesu 0 Comments

Dlaczego warto korzystać z drukarni internetowej

Internet towarzyszy nam obecnie na każdym kroku. Coraz trudniej wyobrazić nam sobie funkcjonowanie bez niego. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że możliwości, jakie nam daje są coraz większe.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź