Renowacja trawnika

Renowacja trawnika

Aby trawnik odzyskał dawny blask, czasem konieczna jest jego gruntowna renowacja. Samo dosianie trawy i jej podlewanie może nie wystarczyć. Wówczas należy zintensyfikować działania i przeprowadzić szereg zabiegów, które przywrócą murawie świetność. Jakie prace należy wykonać, aby trawnik zachwycał swym wyglądem?

 1. Oczyszczenie terenu

W pierwszej kolejności należy oczyścić teren z liści, roślin, gałęzi oraz korzeni. Nie możemy również zapomnieć o usunięciu kamieni oraz ewentualnych śmieci. Wszystko to może bowiem utrudniać trawie wzrost, a także być źródłem chorób trawnika.

 1. Przygotowanie gleby

W dalszej kolejności należy przygotować glebę. Aby trawa pięknie się krzewiła, musi mieć odpowiednie warunki. Jeżeli w naszym ogrodzie mamy do czynienia z:

 • ziemią gliniastą – wówczas warto dodać do niej drobny żwir funkcjonalny (0-4 mm). Dzięki temu poprawimy warunki powietrzno-wodne gruntu, umożliwiając korzeniom trawy swobodne rozrastanie się,
 • ziemią piaszczystą – w takiej sytuacji dodajemy do niej ziemię kompostową lub torf. W ten sposób zwiększymy zawartość próchnicy w glebie, co pozytywnie wpłynie na jej wilgotność. Zwiększy to również ilość składników odżywczych.

Niezwykle ważną kwestią jest również zadbanie o odpowiednią kwasowość gleby. W przypadku traw powinna ona mieścić się w przedziale pH 5,5-7,0. Jeżeli wartość ta jest niższa, konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu wapniowania.

 1. Przekopanie i wyrównanie ziemi

Teraz pora na przekopanie gruntu. W tym celu możemy użyć szpadla, przy okazji usuwając znajdujące się w gruncie kamienie i chwasty. Jeżeli jednak to obróbki mamy duży teren, lepiej sprawdzi się glebogryzarka. Dzięki niej nie tylko przekopiemy ziemię, mieszając podłoże, ale również je spulchnimy. W ten sposób do gruntu dostanie się więcej powietrza, wody i składników odżywczych, co zapewni odpowiednie warunki do rozwoju gleby.

W zależności od tego, jak duży jest trawnik, możemy użyć różnego sprzętu. W przypadku niedużych posesji, sprawdzi się glebogryzarka ręczna. Jeżeli zaś chcemy sobie maksymalnie ułatwić pracę, lepiej zdecydować się na model elektryczny, akumulatorowy lub spalinowy.

Po spulchnieniu gleby należy wyrównać teren. Nie powinien on mieć żadnych dołków, w których zbierałaby się woda. Utrudniają one również późniejsze koszenie trawnika. Na koniec należy ubić dobrze ziemię.

Jeżeli nasz trawnik nie jest w bardzo złej kondycji, możemy pominąć etapy przygotowywania, przekopywania oraz wyrównywania ziemi i zdecydować się jedynie na jego wertykulację. Wówczas konieczny okaże się wertykulator. Dzięki niemu:

 • spulchnimy glebę,
 • usuniemy warstwę filcu – składającą się z mchu i chwastów,
 • napowietrzymy glebę,
 • zwiększymy dostęp korzeniom trawy do tlenu, wody i składników odżywczych.

Podobnie jak w przypadku glebogryzarki możemy zdecydować się na wertykulator ręczny, elektryczny, akumulatorowy bądź spalinowy. To, na jaki ostatecznie się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od wielkości trawnika, naszych upodobań oraz możliwości finansowych.

 1. Nawożenie

Przed dosiewem trawy lub ułożeniem darni należy zasilić glebę nawozem przeznaczonym do trawników. W tym celu należy zmieszać wierzchnią warstwę podłoża z nawozami poprzez delikatne zagrabienie preparatu. Na koniec należy obficie podlać teren.

 1. Wysiew nasion

Po około tygodniu od aplikacji nawozu można dosiać (wysiać) trawę. Najlepiej wykonać to podczas ciepłej, bezwietrznej i wilgotnej aury. Tuż przed siewem warto delikatnie wzruszyć podłoże. Na koniec przykrywamy nasiona warstwą piasku lub torfu. Jej grubość powinna sięgać 1 centymetra. Nie możemy zapomnieć także o wałowaniu, czyli lekkim ugnieceniu powierzchni. Ważne jest również systematyczne podlewanie terenu.

Renowacja trawnika jest zabiegiem czasochłonnym, który wymaga nieco wysiłku. Aby ułatwić sobie pracę, warto stosować odpowiednie narzędzia, takie jak glebogryzarka, aerator czy też wertykulator. Dzięki temu wszelkie działania przebiegną sprawniej i szybciej będziemy się cieszyć efektami naszych prac.

Previous Uszkodził samochód byłej partnerki
Next Przed policjantami schował się w... wersalce

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

PUCHAR OD KOMENDANTA POLICJI

Mateusz Stańczak został najlepszym kierowcą regionu elbląskiego w 40. edycji konkursu organizowanego przez Automobilklub Elbląski. Najlepiej spośród ponad 30 osób poradził sobie z torem manewrowym ustawionym na targowisku miejskim i

Wiadomości 0 Comments

KOMUNIKAT POLICJI – ZAGINĄŁ REPTOWSKI EUGENIUSZ!

Elbląscy policjanci prowadzą poszukiwania zaginionego mężczyzny, który w dniu 08.07.2016r. około godziny 12.00 wyszedł z Domu Opieki im. Brata Alberta, przy ulicy Nowodworskiej w Elblągu i do chwili obecnej do

Wiadomości 0 Comments

W mieszkaniu 22-latki policjanci znaleźli narkotyki

Kryminalni z Elbląga zatrzymali wczoraj 22-letnią kobietę pod zarzutem posiadania znacznej ilości narkotyków. W jej mieszkaniu znaleźli 196 gramów marihuany. Grozi jej do 12 lat pozbawienia wolności. Wczoraj wieczorem kryminalni

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!