Wrotki

Wrotki

Zanim w Ameryce i Europie rozpowszechniły się łyżworolki, bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się wrotki. Ten specyficzny sprzęt po raz pierwszy został zaprojektowany przez belgijskiego konstruktora już w XVIII wieku. Dziś wrotki to całkiem inne produkty niż te wykorzystywane wiele lat temu, niezwykle różnorodne, przeznaczone zarówno do jazdy po płaskim terenie, jak i zabaw na rampie. Co warto wiedzieć o wrotkach, aby zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt?

Moda na wrotki zdecydowanie nie minęła, nawet pomimo tego, że w porównaniu z rolkami nie osiągają tak okazałych prędkości. Mają jednak jedną, bardzo istotną zaletę: są o wiele stabilniejsze od łyżworolek, a co za tym idzie także bezpieczniejsze. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby również na wrotkach wykonywać różne triki czy bawić się w skateparkach. To dobry sprzęt zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Różnorodność modeli sprawia, że każdy, bez względu na wiek, znajdzie produkt odpowiedni dla siebie. Jakie wrotki warto kupić, aby spełniły swoje zadanie?

Rodzaje wrotek

Przy zakupie wrotek bardzo istotne jest to, gdzie i przez kogo będą użytkowane. Inne bowiem wrotki przydadzą się osobie pragnącej jeździć tylko po płaskim i gładkim terenie, inne dla użytkownika zaawansowanego. Wrotki rekreacyjne to najbardziej uniwersalne modele o wysokim bucie i posiadające lekki obcas. Świetnie sprawdzą się do spokojnej jazdy po mieście, także dla dzieci. Wrotki sportowe to już szybszy i bardziej zwrotny sprzęt, najczęściej z butem o niższej cholewce niż wrotki rekreacyjne, przeznaczony np. do uprawiania sportu zwanego roller derby. Do wyboru są także wrotki do jazdy tanecznej czy wrotki ukierunkowane na skateparki.

Wrotki – na co zwrócić uwagę?

Jak w przypadku każdego sprzętu sportowego, także przy zakupie wrotek nie należy pochopnie podejmować decyzji. Wrotki powinny posłużyć latami, więc warto zdecydować się na porządny model od cenionego producenta. Przede wszystkim należy przemyśleć, jak sprzęt będzie użytkowany. To właśnie ta kwestia pozwoli na dobór najlepszych wrotek dla danego użytkownika. O czym jeszcze nie wolno zapominać?

  1. Rodzaj buta – do wyboru są wrotki z butem twardym lub miękkim. Pierwsze rozwiązanie jest na pewno bardziej stabilne i sprawdzi się w przypadku jazdy rekreacyjnej. Wrotki z miękką skorupą to produkty lżejsze, idealne dla osób marzących o jeździe tanecznej.
  2. Kółka – początkującym wrotkarzom poleca się wrotki o miękkich kółkach, które mają dobrą przyczepność i doskonale amortyzują, ale też szybciej się zużywają. Zaawansowani użytkownicy powinni zdecydować się na twardsze kółka. Twardość kół oznacza się w skali od 0 do 100A. Im liczba większa, tym kółko jest twardsze.
  3. Łożyska – najczęściej oznaczane symbolem ABEC oraz cyfrą. Im cyfra większa, tym łożysko jest szybsze i działa płynniej.
  4. Rozmiar – w przypadku wrotek bardzo ważny jest ich rozmiar, który powinien być dopasowany do stopy użytkownika. Najczęściej poleca się kupowanie wrotek większych o jeden rozmiar od zwykłych butów. Zawsze jednak warto dane wrotki przymierzyć przed zakupem. Nie powinny uciskać, a duży palec nie może dotykać noska wrotek.
  5. Ochraniacze – to dodatkowe wyposażenie to element niezbędny w przypadku dzieci, ale też nie powinien być lekceważony przed dorosłych, zwłaszcza tych wykonujących różne triki. Warto zaopatrzyć się nie tylko w kask, ale także ochraniacze na nadgarstki, kolana i łokcie.

Wrotki mogą się niektórym wydawać sprzętem oldschoolowym, ale tak naprawdę są doskonałą alternatywą dla łyżworolek. Mogą służyć do spokojnej jazdy po płaskim terenie, stanowić wyposażenie do jazdy tanecznej czy dawać frajdę w skateparkach. Warto stawiać na modele od cenionych producentów, trwałe, dopasowane do potrzeb i umiejętności. Nie wolno też zapominać o odpowiednich zabezpieczeniach podczas jazdy: kask to podstawa, natomiast dobrze jest także zaopatrzyć się w certyfikowane nałokietniki, nakolanniki i ochraniacze na nadgarstki.

 

Previous 28-latek ukradł karton... whisky
Next Wypadek w Jegłowniku

Może to Ci się spodoba

Nowe przepisy antydopingowe czekają na podpis prezydenta

Po igrzyskach zostanie przedstawiona do konsultacji ustawa, która zwiększy kontrolę nad wydatkowaniem środków przez związki sportowe – zapowiada minister sportu i turystyki. Resort pracuje też nad wdrożeniem ustawy antydopingowej, która ma pomoc

Wirtualna rzeczywistość zmienia sport

Innowacje zmieniają sport – zarówno sposób uprawiania poszczególnych dyscyplin i przygotowań do nich, jak i odbioru sportu przez kibiców. Dzięki urządzeniom wirtualnej rzeczywistości fani mogą stać się częścią wydarzenia, jakim są zawody czy

Piłkarze to nowi celebryci. Na reklamach zarabiają nawet kilka milionów złotych rocznie

Piłkarze zarabiają nie tylko na boisku. Najlepsi mogą liczyć na kontrakty reklamowe, które rocznie przynoszą im nawet kilka milionów złotych. Dla reklamodawców piłkarze są podwójnie cenni – łączą bowiem cechy celebrytów

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź